Warsztaty będą miały na celu głębsze spojrzenie na emocje i uczucia. Wykorzystamy do tego techniki plastyczne. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania: Czym jest emocja? Jak wyrażamy emocje? Jakie są metody wyrażania emocji w sztuce?
Maska będzie tu postrzegana jako metafora emocji, nawarstwienia, ukrywania. Omówimy znaczenia maski na przestrzeni dziejów oraz znaczenie materiału, koloru, linii w wyrażaniu emocji w sztuce.
Pracując w parach, dzieci spróbują zastanowić się, jak poprzez różnorodne materiały i techniki wizualne można „przetłumaczyć” emocje na język sztuki. Maski, które dzieci wykonają, mogą być dowolnego kształtu oraz rozmiaru. Na końcu działania każda para zaprezentuje swoją pracę, a inni uczestnicy spróbują odgadnąć, jakie emocje przedstawia dana maska.
ZADANIE PLASTYCZNE: Praca w parach. Każda osoba wylosuje jedną emocję/uczucie (np. strach, radość, miłość). Zadaniem będzie stworzyć maskę, która będzie łączyć te dwie emocje. Pracując w parach, osoby spróbują zastanowić się, jak poprzez różnorodne materiały i techniki wizualne można „przetłumaczyć” emocje na język sztuki. Maski, które dzieci wykonają, mogą być dowolnego kształtu oraz rozmiaru. Na końcu działania każda para zaprezentuje swoją pracę, a inni uczestnicy spróbują odgadnąć, jakie emocje przedstawia dana maska.
PRZEBIEG WARSZTATÓW:
- Wprowadzenie w temat działania artystycznego i tematykę emocji oraz maski. Pytania: Czym jest emocja? Jak wyrażamy emocje? Porozmawiamy o emocjach w sztuce. Jako przykład zostanie pokazanych kilka prac różnych artystów (głównie ekspresjonizm).
- Rozmowa o tym, czym jest maska, metafora maski, a także o symbolach.
- Przeprowadzony zostanie krótki trening wyobraźni.
- Podział grupy na pary i podanie zadania twórczego. Losowanie emocji. Uczestnicy mogą zdecydować o liczbie masek. W stworzonej masce będzie należało przedstawić wylosowane emocje/uczucia.
Warsztaty będą się odbywać w przestrzeni wystawy artystki Karoliny Balcer Happy Family, poradnia domowa, którą też będzie można przy tej okazji zobaczyć.
prowadzenie: Stefaniya Abbasova
zapisy: joanna.tekla@arsenal.art.pl; tel. 692 202 068
Stefaniya Abbasova – ur. w 1996 r. w Taszkencie, Uzbekistan. Artystka i edukatorka pracująca w Poznaniu. Absolwentka UAP, obecnie - doktorantka UAM w Poznaniu. Inspiruje się naturą, kulturami, podróżami, poezją, nauką, muzyką, literaturą, filozofią oraz językami obcymi. Specjalizuje się w edukacji artystycznej i malarstwie. Nie ustaje w twórczych poszukiwaniach siebie jako artystki, pedagoga i człowieka.