Od wieków ludzie z ciekawością odkrywali świat, ucząc się odczytywać znaki na ziemi i niebie. Mapy towarzyszyły nam w podróżach, przygodach i codziennych odkryciach, stając się kluczem do zrozumienia otaczającej rzeczywistości. Kryją one w sobie również informacje zarówno o przeszłości, jak też o naszej przyszłości.
Zapraszamy młodych odkrywców na warsztaty, podczas których wspólnie nauczymy się czytać mapy, poznamy historię rozwoju Poznania, a także stworzymy unikatowe łamigłówki. Porozmawiamy także o tym, jak mapy mogą być wykorzystywane we współczesnych praktykach artystycznych i czy jest na nie miejsce w galerii sztuki.
Warsztaty rozpocznie krótka rozmowa o mapach i ich roli w życiu codziennym. Następnie odbędzie się prezentacja różnych rodzajów map, w tym dawnych i współczesnych map Poznania. Poprzez pracę w grupach i rozmowę nakierowaną, uczniowie dowiedzą się, czym różnią się dane mapy i do czego mogą służyć oraz zwrócą uwagę na zmiany w zagospodarowaniu przestrzeni.
Wykonamy m.in. ćwiczenia ze skalą i pomiarem odległości oraz z wykorzystania różnych narzędzi do orientacji w przestrzeni, a następnie poszukamy na starych mapach swoich miejsc zamieszkania.
Młodzież, pracując w grupach, stworzy własną mapę wyobrażeniową wymyślonej, autorskiej przestrzeni, zaznaczając na niej to, co ważne jest dla nastolatków na terenie miasta.
I grupa: 9.00-10.30
II grupa: 11.00-12.30
prowadzenie: Magdalena Garczarczyk, Ksenia Starzyńska
zapisy: joanna.tekla@arsenal.art.pl