wtorek, 16 lipca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Magia i technologia – wykład towarzyszący wystawie Podstawowe funkcje życiowe

Magia i technologia – wykład towarzyszący wystawie Podstawowe funkcje życiowe

prowadzenie: Joanna Walewska

18.10.2012, godz. 18.00

Silnik parowy, elektryczność, telegraf, telefon, radio, fonograf, kinematograf, kamera, komputer, internet, telefon komórkowy…. Wydaje się, że rozwój technologii zmierza ku coraz bardziej efektywnym i racjonalnym rozwiązaniom. Ale co począć z duchografem czy telegrafem spirytualnym? W naszym myśleniu na temat technologii, niezależnie od tego, czy uważamy się za technofilów czy technofobów dominuje przekonanie, że narodziny nowych mediów i wynalazków podyktowane było przede wszystkim praktycznymi potrzebami współczesnego człowieka. Technologia nie zawsze jednak wiąże się wyłącznie z naukową racjonalnością. Już w epoce nowożytnej, kiedy powstawały pierwsze automaty, ludzie dostrzegali w nowinkach technologicznych elementy magiczne, w późniejszych epokach za sprawą nowych technologii wyłaniały się niejednokrotnie nowe ruchy religijne, a ówczesne nowe media miały nawet służyć do komunikacji z duchami.

Prezentacja będzie okazją, aby przyjrzeć się tym momentom w historii nauki i technologii, w których racjonalne i naukowe podejście do rzeczywistości splatało się z magią, religią i zabobonem.

Joanna Walewska – doktorantka w Instytucie Filozofii UJ oraz Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Zajmuje się sztuką i archeologią nowych mediów, Internetem oraz telewizją.