niedziela, 23 czerwca otwarte 12 — 16
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Kwiaty, nasiona i zapylacze. O bioróżnorodności
warsztaty rodzinne
12.05.2018, godz. 11.00-13.00

W ramach comiesięcznych Rodzinnych Spotkań ze Sztuką zapraszamy dzieci w wieku 5-10 lat,  wraz z opiekunami, do różnorodnych działań plastycznych, nade wszystko jednak do wspólnej, międzypokoleniowej zabawy. W trakcie odbywających się u nas warsztatów, w wybrane sobotnie przedpołudnia, spotykamy się zawsze z innym prowadzącym(-ą), który(-a) proponuje autorski scenariusz działań i pracę w innej technice, z użyciem odmiennych materiałów. Do współpracy zapraszamy najbardziej interesujących, naszym zdaniem, artystów wizualnych, pedagogów, edukatorów z doświadczeniem w pracy z dziećmi. W maju będzie to spotkanie z Magdaleną Garczarczyk dotyczące tematu bioróżnorodności.

Gdy nadchodzi wiosna, z dużą przyjemnością wychodzimy pospacerować po parkach, odwiedzamy ogrody i jeździmy na wycieczki do lasu. Cieszymy oczy barwami wiosennych kwiatów, a dzieci zadają dociekliwe pytania. Dlaczego rośliny kwitną? Dlaczego zapylacze są ważne? I co to właściwie jest ta bioróżnorodność?

Zapraszamy  na rodzinne warsztaty, w trakcie których postaramy się odpowiedzieć na nurtujące pytania. Przyjrzymy się miejskim nieużytkom i łąkom kwietnym, zajrzymy do domostw zwierząt, spojrzymy  na świat oczami pszczół, by zrozumieć wzajemne powiązania pomiędzy człowiekiem a  naturą. Wspólnie zastanowimy się, jak może wyglądać miasto przyszłości, które dba o bioróżnorodność. Pod koniec warsztatów wspólnie stworzymy „kule nasienne” z nasion roślin krajowych, kwitnących, użyźniających glebę i  będących pożytecznymi dla zapylaczy. Podpowiemy, gdzie można kule stosować,  jakie gatunki roślin warto wykorzystywać i jak stworzyć łąkę na balkonie, w ogrodzie czy miejskim nieużytku. Będziemy pracować z materiałami spieralnymi, ale „brudzącymi”, dlatego prosimy o zabranie dla dzieci dodatkowych ubrań do przebrania. Warsztat będzie bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych, zachęcamy jednak do wcześniejszej rezerwacji miejsc.


Magdalena Garczarczyk – architekt krajobrazu, animator, pedagog a także pasjonatka działań współtworzonych wraz z dziećmi.  Organizuje warsztaty i wydarzenia przyrodnicze, kulinarne, z zakresu edukacji przestrzennej dla dorosłych oraz dzieci. Sieje, sadzi, buduje, projektuje i namawia do przejścia na zieloną stronę życia.

informacje i zapisy: joanna.tekla@arsenal.art.pl, 61 852 9501

wstęp wolny