niedziela, 3 marca otwarte 12 — 16
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Kraje Katalońskie: znacznie więcej niż jeden klub

Galeria Miejska Arsenał i Fundacja Języków i Kultur „Sfera” zapraszają na spotkania z kulturą katalońską
w ramach Festiwalu „Qué Pasa”.

Cykl spotkań:
“Països Catalans: molt més que un club”
(Kraje Katalońskie: znacznie więcej niż jeden klub)

Krainy Katalońskie – różnorodny region o jednej kulturze
Dr Alfons Gregori i Gomis

Czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak „Krainy Katalońskie“? Czy jest to bajkowy termin utworzony przez skłonnych do utopii pisarzy katalońskojęzycznych? Autor wykładu postara się dostarczyć odpowiedzi na te pytania. Historia i dzień dzisiejszy regionów, w których rozwija się kultura i język kataloński – Katalonii, Krainy Walenckiej, Balearów, Andory… – to tematyka warta poznania

Literatura zapoznana, światy (nie)odkryte: o współczesnej prozie katalońskiej
Dr Barbara Łuczak

Współczesna proza katalońska jest w Polsce praktycznie nieznana. Nieliczne polskie przekłady tekstów literackich nie pokazują różnorodności tendencji, jakie można w niej dostrzec. Brak opracowań krytycznych skazuje polskiego czytelnika na samotny trud odczytywania sensów niesionych przez teksty i odkrywania ich znaczenia dla kultury katalońskiej. Celem wykładu jest podzielenie się spostrzeżeniami dotyczącymi tych zagadnień.
23.03.2010 (wtorek) Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 3
Godz. 15.00-17.00

Otwarta lekcja j. katalońskiego: Kataloński – nieznany i intrygujący
Dr Alfons Gregori i Gomis

Język kataloński należy do wielkiej rodziny języków romańskich. Obecnie język ten zna ok. 8 milionów ludzi, z których większość posługuje się nim w codziennym życiu. Wraz z hiszpańskim jest on językiem urzędowym w Katalonii, Krainie Walenckiej oraz na Balearach. Znajomość języka katalońskiego jest bez wątpienia dodatkowym „plusem” dla osób poszukujących dobrej, stałej pracy w tych regionach. Otwiera również drzwi do poznania bogatej kultury i wspaniałej, wielowiekowej literatury. Som-hi! Czyli comme on!
24.03.2010 (środa) Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 3
Godz. 16.30-18.00

Fiesta catalana. W programie:
Contaconts: zabawne opowiadania katalońskiego autora Pere Calders, w wersji oryginalnej i tłumaczeniu na język polski; warsztaty Sardany, katalońskiego tradycyjnego tańca; degustacja typowych przekąsek uwielbianych przez Katalończyków; niepowtarzalny klimat i świetna zabawa przy dźwiękach muzyki popularnej prosto z Katalonii.
Spotkania katalońskie są jedną z czterech części projektu Fundacji Sfera:
„Hiszpania do 4. potęgi, czyli krain iberyjskich tajemnice”, poświęconego różnorodności językowo-kulturowej tego obszaru.
25.03.2010 (czwartek) Brogans Pub, ul. Szewska 20
Godz. 19.00

www.fundacjasfera.org