wtorek, 19 marca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Jaka historia stoi za tym brzmieniem?
Acoustic workshop for young people with Hubert Wińczyk
26.11.2020, noon

Wśród dzieł zakupionych do kolekcji Galerii Miejskiej Arsenał znajduje się praca Rafała Jakubowicza pt. Bauhaus, odwołująca się do historii Franza Ehrlicha, absolwenta drezdeńskiej szkoły Bauhaus, który jako więzień Buchenwaldu zaprojektował nad jej bramą napis "Jedem das Seine" ("Każdemu co mu się należy"). Inspiracją do powstania instalacji były zarówno związki Ehrlicha z reżimem NRD, jego doświadczenia wojenne,  jak i ogólny problem uwikłania niemieckich instytucji i przedsiębiorstw w zbrodnie III rzeszy.

W swojej instalacji Jakubowicz ułożył napis BAUHAUS używając kroju pisma z Buhenwaldu. Pozornie to tylko napis, logo, jeden z wielu obiektów estetycznych, które nas otaczają. Jednak niezwykle istotną częścią pracy jest jej opis. Gdy odbiorca zainteresowany tym, co stoi za samym napisem na ścianie - pozornie tylko estetycznym przykładem liternictwa odnoszącego się do znanej szkoły designu - zajrzy głębiej, pozna historię Ehrlicha, jego pracy dydaktycznej, niewoli w obozie i dalszej pracy w NRD. Od tej chwili może już być mu trudno o tym zapomnieć. Wbrew temu, do czego dążyli przedstawiciele powojennej awangardy nie sposób bowiem całkowicie uniknąć polityki i jej kontekstu.

Punktem odniesienia dla warsztatu będą praca Rafała Jakubowicza oraz doświadczenie w pracy z dźwiękiem prowadzącego – Huberta Wińczyka. W ich trakcie zaproponujemy młodzieży działanie artystyczne, które można będzie potraktować jako wirusa informacyjnego. W trakcie zajęć nad naszymi głowami będą się unosić słowa Peryklesa, ateńskiego męża stanu: “To że nie interesujesz się polityką nie oznacza, że polityka nie zainteresuje się tobą.” Słowa te mogą być interesujące także dla młodzieży, która mimo iż nie ma prawa wyborczego, to kształtuje już własny światopogląd i wrażliwość, czerpiąc informacje w dużej mierze z mediów. Poprzez proponowane działania Hubert Wińczyk będzie chciał pokazać uczestnikom, że polityka to nie tylko bohaterzy złośliwych memów, lecz sprawy dotyczące wszelkich aspektów życia społecznego, które nas dotykają czy tego chcemy czy nie.

Podczas zajęć młodzież będzie nagrywać dźwięki otoczenia lub wykorzystywać fragmenty muzyki popularnej, komunikatów i reklam radiowych oraz wszelkich odgłosów z miasta i szeroko pojętej społecznej audiosfery. Nagrania te, powstałe przy użyciu łatwo dostępnych sprzętów (smartfony, tablety) zostaną przeniesione w inny kontekst lub  dostaną nowe znaczenia dzięki manipulacji materiałem dźwiękowym za pomocą software'u do edycji dźwięku.