środa, 15 stycznia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Jak używać sztukę albo wymyślanie instytucji publicznych od nowa
debata
11.12.2019, g. 18.00

Przez ostatnie tygodnie wspólnie z uczestniczkami cyklu Używać sztukę poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące swobodnego interpretowania sztuki współczesnej. Prezentowane w ramach wystawy Kreatywne Stany Chorobowe: AIDS, HIV, RAK prace i przedmioty filtrowaliśmy przez własne doświadczenia, skupiając się na emocjach, które w nas wywoływały. Próbowaliśmy dzięki nim zbudować międzypokoleniowy dialog i poszukać tego co nas intryguje. Opowiadaliśmy o pracach intuicyjnie i sensorycznie - odsuwając na bok profesjonalny, wyłącznie werbalny język opisu.

Z zaproszonymi gośćmi oraz uczestniczkami procesu porozmawiamy o tym jak publiczne instytucje sztuki powinny programować swoje działania, by otwierać się na nowe, niesprofesjonalizowane grupy. Jak sztuka współczesna może stać się narzędziem integracji i generować ważne społecznie dyskusje poza własnym polem. Wreszcie, skupimy się na roli edukacji kulturowej oraz przyjrzymy się rzeczywistości pracowniczej osób, które się nią zajmują: edukatorek, kuratorów projektów społecznych, mediatorek sztuki i animatorów kultury.


prowadzenie: Marta Kosińska wraz z zespołem kuratorskim

udział biorą: Sebastian Cichocki, Bartek Lis, Zofia nierodzińska, Agnieszka Wojciechowska-Sej

kuratorzy cyklu: Kinga Mistrzak, Jakub Walczyk


Sebastian Cichocki – główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Był autorem i współautorem wystaw, m.in.: w Pawilonie Polonia na 52. i 54. Biennale Sztuki w Wenecji (w 2007 roku z Moniką Sosnowską, w 2011 z Yael Bartaną), Tęcza w ciemności. O radościach i mękach wiary w SALT w Stambule i Malmö Konstmuseum, Nigdy więcej. Sztuki przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku, Robiąc użytek. Życie w epoce postartystycznej, Zofia Rydet. Zapis 1978-1990 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Autor tekstów i książek-wystaw, propagator sztuki w skali 1:1, zajmuje się refleksją środowiskową i praktykami (post)artystycznymi.

Bartek Lis – socjolog (doktor nauk społecznych), koordynator projektów społecznych w Centrum Praktyk Edukacyjnych w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Pomysłodawca  projektu Zamek OTWARTY  skierowanego do seniorów zależnych (ubiegłoroczna edycja zakończona wystawą fotograficzno-dźwiękową Małe historie). Wkrótce otworzy wystawę Nie widać opowiadającą o doświadczeniu chorowania na stwardnienie rozsiane. Od tego roku współprowadzi sensualne warsztaty Po omacku, towarzyszące większym, zamkowym wystawom, a otwierające publiczność na pozawzrokowe doświadczanie sztuki. W latach 2012-2017 kurator projektów społecznych w Muzeum Współczesnym Wrocław: kurator kilkunastu wystaw fotograficznych, (współ)pomysłodawca projektów społecznych (m.in. Althamer haptycznie, Bez(do)Mnie, Kino Schron), inicjator kilkuset wydarzeń o charakterze społeczno-edukacyjnym.

Zofia nierodzińska – feministka, autorka tekstów, rysowniczka, kuratorka wystaw, współredaktorka magazynu o sztuce i aktywizmie „Magazyn RTV”, siostra, córka, przyjaciółka, wegetarianka, od dwóch lat zastępczyni dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał. Ukończyła UdK (Universität der Künste) w Berlinie (MA) oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (doktorat).

Agnieszka Wojciechowska-Sej – historyczka sztuki i podyplomowa pedagog, edukatorka. Od 2008 roku pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi, w Dziale Edukacji. Programuje i realizuje działania edukacyjne adresowane do wszystkich grup wiekowych. Jest jurorem Olimpiady Artystycznej. Współtworzy programy szkoleniowe dla animatorów kulturowych i edukatorów muzealnych na zlecenie NIMOZ-u. Jest współautorką Książki do zobaczenia, a także scenariuszy do programu telewizyjnego „Kulturanek” zrealizowanego wspólnie przez Muzeum Sztuki w Łodzi i TVP Kultura. W latach 2016-2017 współtworzyła polską odsłonę międzynarodowego projektu Translocal: Museum as a Toolbox. Obecnie pielęgnuje klub ms17 – młodzieżową grupę zapaleńców odpowiedzialną za budowanie programu towarzyszącego do wystaw w Muzeum Sztuki w Łodzi. W latach  2016-2018 roku pracowała jako koordynatorka łódzkiej odsłony programu Bardzo Młoda Kultura – Koalicje Kultury. Na zlecenie NIMOZu współtworzy coroczne warsztaty edukacji kreatywnej dla edukatorek i edukatorów muzealnych w MSŁ, prowadzi liczne warsztaty doskonalące dla animatorów, edukatorów i nauczycieli - m.in. Zamek Otwarty - Centrum Praktyk Edukacyjnych w CK Zamek w Poznaniu 2018 – 2019.

 

dokumentacja video