Czy rozkład pomieszczeń w budynku jest przypadkowy? Czy miejsce toalety w mieszkaniu, szkole, galerii ma znaczenie? Co będzie obok siebie, a co w większej odległości? Czy sąsiedztwo i otoczenie mają wpływ?
Nawiązując do prac Moniki Sosnowskiej, proponujemy warsztaty twórczej dekonstrukcji.
Docelowo pracować będziemy w glinie – to wdzięczny materiał, bardzo plastyczny i idealny do deformowania. Jednakże prototypy naszych rzeźb zrobimy z kartek papieru, z nadrukowanym wizerunkiem poznańskiego Arsenału. Dokonamy dekonstrukcji 2D, tworząc nowy wizerunek galerii – każdy będzie mógł swój arkusz pociąć na kawałki i naszkicować w ten sposób swój budynek. Dzięki temu uczestnicy przygotują swoją wizję, prototyp nowej, wymarzonej galerii dla artystów. Następnie każdy z kawałka gliny, na podstawie wcześniejszych szkiców, wykona glinianą rzeźbę, oddającą już przestrzenny charakter owego projektu.
Cele edukacyjne:
– umiejętność wizualizacji, przełożenie obrazu 2D na 3D,
– rozłożenie procesu pracy,
– rozwijanie motoryki małej.
Warsztatom towarzyszyć będzie pogadanka o twórczości artystki Moniki Sosnowskiej i krótka prezentacja jej najbardziej znanych prac.
I grupa 9.00–10.30
II grupa 11.00–12.30
prowadzenie: Filip Brzyski
zapisy: joanna.tekla@arsenal.art.pl; tel. 692 202 068
Filip Brzyski – artysta rzeźbiarz, edukator. Współtwórca inicjatywy Czytogruszka, organizującej liczne warsztaty dla dzieci. Inspiruje się naturą i energią tętniącego życia. W swojej autorskiej pracowni BRZYSKI nieustannie poszukuje, poznaje i doświadcza, ucząc jednocześnie innych. W Galerii Miejskiej Arsenał prowadził już m.in. półkolonie.
Prace Moniki Sosnowskiej pt. Beton stanowią punkt wyjścia dla działań i wydarzeń edukacyjnych. Do Kolekcji Galerii Miejskiej Arsenał zakupione zostały dzięki dotacji:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. W ramach programu NARODOWA KOLEKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ 2022.