niedziela, 22 grudnia otwarte 12 — 16
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Emocje wobec sztuki w przestrzeni publicznej

Emocje wobec sztuki w przestrzeni publicznej. Spotkanie wokół wybranych projektów artystycznych w przestrzeni miejskiej Poznania

udział biorą: dr Janusz Bałdyga, Mateusz Bieczyński, Dorota Grobelna, Maciej Kurak, Max Skorwider, Łukasz Trusewicz, Maciej Włodarczyk, Maria Szydłowska 

prowadzenie: Agnieszka Szablikowska

15.11.2012, godz. 18.00

Pojawiające się w przestrzeni miejskiej obiekty oraz działania artystyczne rodzą różnorodne reakcje – od pozytywnych emocji po zachowania agresywne. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się m.in. z dokumentacją projektów powstałych w ramach Nowych Sytuacji Festiwalu Malta 2012 a także do dyskusji z artystami i kuratorami miejskich projektów. Będzie to również pretekst do dyskusji na temat istotności działań artystycznych w sferze publicznej - zarówno w kontekście działań performatywnych jak i stałych ingerencji w tkankę miejską.dr Janusz Bałdyga - kurator Nowych Sytuacji Festiwalu Malta Poznań 2012. Jeden z najbardziej aktywnych i cenionych polskich artystów sztuki performance. Realizuje performances, działania uliczne, instalacje, obiekty, rysunki. Współzałożyciel i członek grupy Pracownia oraz Pracowni "Dziekanka". Od 1979 roku związany z "Akademią Ruchu". Prowadzi Pracownię Sztuki Performance na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.Mateusz Bieczyński - doktor nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk, historyk sztuki, krytyk, kurator. Wykłada prawo autorskie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Autor publikacji monograficznej poświęconej „Prawnym granicom wolności twórczości artystycznej w zakresie sztuk wizualnych“ wydanej w roku 2011 nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer Polska. Kurator projektu Made in China w ramach Nowych Sytuacji.Dorota Grobelna - historyczka kultury, koordynatorka działającej do 2004 roku - Zewnętrznej Galerii AMS; współautorka i koordynatorka licznych projektów w przestrzeni publicznej min. dla Sezonu Polskiego we Francji 2004, Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006; współpracowała przy realizacji wystaw min. Galerii Klimy Bocheńskiej, Mediations Biennale w Poznaniu. Kuratorka i projektu “Minaret” Joanny Rajkowskiej.Maciej Kurak - artysta wizualny, laureat Paszportu Polityki w 2008 roku, członek grupy artystycznej Wunderteam. Zdobył tytuł doktora habilitowanego na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym gdzie jest prodziekanem Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej. Wspólnie z Maxem Skorwidrem tworzy duet artystyczny Galeria Niewielka. W tej formie działają od 2008r, mając na koncie ok. 14 wspólnych projektów w tym Made in China (FantasTICO) w ramach Nowych Sytuacji Festiwalu Malta.

Max Skorwider- zajmuje się grafiką warsztatową, ilustracją prasową oraz innymi formami sztuki współczesnej. Wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu adiunkt w IV Pracowni Grafiki.

Łukasz Trusewicz - mieszkający w Poznaniu artysta, zajmuje się sztuką performance, działaniami w przestrzeni miejskiej i rzeźbą. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, uczestnik wielu wystaw i festiwali m. in EPAF w CSW w Warszawie czy Interakcje w Piotrkowie Trybunalskim. Pomysłodawca i jeden z prowadzących Galerię Raczej w Poznaniu. Artysta projektu Flow/Przepływ w ramach Nowych Sytuacji Festiwalu Malta.

Maciej Włodarczyk - absolwent politologii, poznański dziennikarz i producent, związany z alternatywną stacją radiową Afera, epizodycznie reporter , rzecznik prasowy festiwalu teatralnego „Malta” 2008, pomysłodawca i autor projektu „Poznań 2016.tv” dla Urzędu Miasta Poznania. Pomysłodawca idei oraz realizator poznańskiej niezależnej telewizji internetowej poświęconej kulturze qpoznan.tv.

Maria Szydłowska - studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku Intermedia, oraz Rzeźba i Działania Przestrzenne. Do 2006 roku kształcąca się w pracowni artystycznej Norberta Hansa. Jej zainteresowania artystyczne skupiają się wokół badania pojęcia dobra i zła, wewnętrznej podróży, a także wątków religijnych w kontekście prywatnym oraz społecznym. Autorka projektu Made in w ramach Nowych Sytuacji Festiwalu Malta.

Agnieszka Szablikowska - absolwentka krytyki i promocji sztuki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Interesuje ją zwłaszcza sztuka performance i jej społeczne konteksty w kulturze współczesnej, a także działania artystyczne i kulturalne w przestrzeni publicznej. Współprowadzi i jest kuratorką wystaw oraz wydarzeń w Galerii Raczej w Poznaniu. Kuratorka i koordynatorka projektu Flow/Przepływ w ramach Nowych Sytuacji Festiwalu Malta.

fot. M. Zakrzewski