Materiały do pobrania:
Domowy Arsenał - edukacja 1 / ćwiczenia z tworzenia 1
Domowy Arsenał - edukacja 2 / Ćwiczenia z tworzenia 3
W kolejnym odcinku Ćwiczeń z tworzenia przyjrzymy się pracom artystycznym skrojonym na miarę! Jednak nie chodzi tu o ubrania czy kostiumy, ale o dzieła stworzone specjalnie dla miejsc, w których będą prezentowane. Po wstępnym zapoznaniu się z dokonaniami wybranych artystów i artystek, samodzielnie, w domu, wykonamy kilka prac - zainspirują nas miejsca, które są nam najbliższe.
Prowadzenie: Ela Niewiadomska
Domowy Arsenał - edukacja 4 / typogryzmol
Zapraszamy do twórczego gryzmolenia i bazgrania. Mamy dla Was zadania rysunkowe, które polegają na tym by coś dokończyć, połączyć, dorysować. Na wszystkich stronach pochowały się
literki, ale tym razem występują w innej roli niż w książkach i zeszytach. Zobaczcie, jak można się z nimi bawić.
Więcej tego typu ćwiczeń znajdziecie w książce pt. Typogryzmol autorstwa Jana Bajtlika, skąd pochodzą wybrane przez nas ilustracje. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Dwie Siostry.
Rozmowa Jakub Walczyk z Agnieszka Wojciechowska-Sej zapowiadająca kolejny nr Magazyn RTV, który poświęciliśmy szeroko pojętej edukacji.
Spotkałem się [Jakub Walczyk przyp. red.] (na odległość) z edukatorką i animatorką kultury, Agnieszką Wojciechowską-Sej - osobą, która w kreatywny (choć nie lubię „kołczerskości” tego określenia) sposób pokazuje, że w edukacji chodzi przede wszystkim o relacje i uczenie się wartości. Choć pracuje w polu sztuki współczesnej, to jednak unika estetycznych analiz i skupia się na dyskusji o ważnych społecznie tematach. Rozmawiamy o tym jak przestrzeń domu stała się nagle dla niej i jej rodziny poligonem codziennych doświadczeń, w których burak może służyć, z jednej strony do zrobienia zupy, a z drugiej do produkcji naturalnej farby, jak obecna sytuacja sprowokowała wyścig na maksymalne „usieciowienie” swojej twórczości oraz w jaki sposób instytucje kultury i sztuki (i ich organizatorzy) powinni reagować by wspierać edukatorki, animatorów, kuratorki, koordynatorów, artystki i ogólnie ludzi kultury w trudnych czasach. Przede wszystkim jednak mówiliśmy, a trzeba wiedzieć, że Agnieszka jest gadułą, o pandemicznej codzienności, małych gestach, przechadzkach po biurach i (korodujących) relacjach z odbiorcami, których bardzo nam brakuje w „realu”.
Niepodróż - warsztaty online dla dzieci
Uwaga!
Ten opis jest dedykowany dzieciom!
Osobo dorosła – przeczytaj go na głos!
Mam na imię Pamela i chciałabym zaprosić Cię do wspólnej niepodróży. Podczas naszego spotkania będę niepodróżować wspólnie z moim synem Ignacym, który ma 5 lat. Jeśli Ty też masz już tyle albo 6 lub nawet 8 – przygotuj plecak i dołącz do nas! Ubierz się wygodnie i tak, by nie było Ci ani za ciepło, ani za zimno. Przygotuj kawałek papieru i coś do rysowania (to może być ołówek, długopis, pisak lub kredki – co tylko masz pod ręką). Zastanawiasz się, co będziemy robić? Niepodróż to wyruszanie w drogę dzięki wyobraźni. Ale niepodróż to też bycie w drodze, w którą wcale nie miało się ochoty wyruszyć. Dziś nie możemy podróżować samochodami, pociągami czy samolotami, bo pojawił się wirus, który przez pewien czas będzie groźny dla naszego zdrowia, dlatego niepodróż wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. Podążymy śladami pewnego kota aż do Iraku, Grecji, Niemiec i Norwegii (to nazwy krajów). Jeśli masz kota, zaproś go do tej niepodróży – to może być żywa istota, kot pluszowy, figurka albo taki narysowany przez Ciebie. Zdradzę Ci tylko, że kot z opowieści ma na imię Kunkush. A Twój?
prowadzenie: Pamela Bożek
Fragment książki pt.Kot, który zgubił dom, autorstwa Ewy Nowak, udostępniamy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Egmont.
Dzisiaj mamy coś dla najmłodszych artystów i artystek. Rysujemy ptaki. Kolorujemy kameleona, który wtapia się w otoczenie. Tworzymy postacie z dziwnych kształtów.
A to wszystko za sprawą książki pt. Zróbmy sobie arcydziełko autorstwa Marion Deuchars, którą prezentujemy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Dwie Siostry.
Plik do pobrania: Zróbmy sobie arcydziełko, frag.