sobota, 21 grudnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Domofantazja
warsztaty dla dzieci w wieku 5-8 lat wraz z opiekunami
13.03.2021, g. 11.00

Wydarzenie stanowić będzie kontynuację, w wersji online, zapoczątkowanego w 2017 r. cyklu „Rodzinne Spotkania ze sztuką” polegającego na organizacji warsztatów plastycznych dla dzieci w wieku 5-8 lat wraz z opiekunami. Planowany jest cykl autorskich warsztatów, z których każdy prowadzić będzie inna para animatorów. Premierowy pokaz każdego z nich będzie się odbywać w wybrane sobotnie przedpołudnie kolejnego miesiąca na Fan Page’u Galerii, a następnie będzie prezentowany na naszym kanale Youtube. Warsztat online stanowić ma instruktarz jak wykonać samodzielnie pracę plastyczną oraz dostarczyć inspiracji do dalszych działań opiekunów z dziećmi w domu.

Uczestnicy warsztatu „Domofantazja” stworzą małe modele budynków, które następnie będą umieszczać na makiecie – papierze w dużym formacie. Taśma i narzędzia rysunkowe posłużą nam do stworzenia nietypowych budynków z kartonu, scalających ze sobą świat ludzi, zwierząt i roślin. Inspirując się wybranymi zadaniami, będziemy mierzyć się z nietypowymi kształtami i funkcjami architektury. Podczas warsztatów każdy wybierze jeden spośród zaprezentowanych na początku wariantów wyjściowych, po czym wedle instrukcji prowadzących i własnych pomysłów rozbudowuje swoją budowlę.


prowadzenie: Patrycja Plich, Marta Węglińska

czas trwania: 20 minut

Przed warsztatami prosimy przygotować: taśmę papierową malarką (lub taka jaką uczestnicy macie obecnie w domu), flamastry, kredki, ołówki, gumkę do wycierania, dowolne kartki papieru A4, białe albo kolorowe, nożyczki, klej szkolny, plastelinę, samodzielnie zebrane suche gałązki (długość – 5-10 cm, ok. 10 sztuk), wykałaczki krótkie oraz materiały z odzysku – kartony niewielkich rozmiarów lub ich części w różnych kształtach, nakrętki plastikowe, kapsle, opakowania po jogurtach – wszystko co mogłoby trafić do śmieci, a z czym można bezpiecznie pracować.


Patrycja Plich – artystka interdyscyplinarna, działaczka społeczna i edukatorka. Obecnie w ramach działań platformy Wanderland pracuje pomiędzy kontekstami Polski, Francji i Senegalu, włączając w swoje działania międzynarodowe społeczności. Autorka projektu Wastebooks – ręcznie wykonywanych notesów i książek artystycznych z materiałów odzyskanych. Uczestniczka wystaw i festiwali m.in.: Come together forum, Printemps de l’Art Contemporain (Marsylia), Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów WRO (Wrocław), La Nuit de l’Instant (Marsylia) oraz pobytów rezydencyjnych m.in.: Residents of the Universe/Pobratymcy w YermilovCentre (Charków, Ukraina), Rezydenci w Rezydencji Centrum Kultury Zamek (Poznań), Serde Residency (Aizpute, Łotwa), Sorry, we have no rooms available(Użhorod, Ukraina). Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017, 2020) oraz Stypendium Artystycznego Miasta Poznania (2019).

Marta Węglińska –artystka interdyscyplinarna, edukatorka i animatorka kultury, wykładowczyni na Uniwersytecie Artystycznym Trzeciego Wieku w Poznaniu. Współzałożycielka i kuratorka Galerii Silverado. Brała udział w wystawach w Polsce, Szwecji, Danii, Czechach, Indonezji, Izraelu i Szwajcarii m.in. podczas niezależnych targów sztuki. Współpracowała z Instytutem Polskim w Sztokholmie. Założycielka The Blue Carbon – inicjatywy poświęconej ilustracjom i ręcznie zdobionym unikatowym strojom. Czterokrotna laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; stypendystka rządu Indonezji (stypendium Darmasiswa). Autorka projektów artystycznych z udziałem artystów z Indonezji i Polski (Miejsce Projektów Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Redbase Foundation w Yogyakarta, Jatiwangi Art Factory w Jatiwangi, Sesama w Yogyakarta).

dokumentacja video