piątek, 19 kwietnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Czy warto organizować wystawy sztuki kobiet?

Prowadzenie: Agata Jakubowska, Izabella Gustowska

Dialogowanie historyków sztuki i artystów to cykl spotkań prowadzonych przez pracowników Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i zaproszonych przez nich artystów. Tematy poszczególnych spotkań – nawiązujące do programu aktualnych wystaw w Galerii Miejskiej Arsenał – staną się punktem wyjścia do rozmowy o sztuce, wystawiennictwie czy krytyce, w której istotną rolę odegra skonfrontowanie dwóch perspektyw patrzenia, rozumienia i mówienia o sztuce – perspektywa historyków sztuki i artystów.

W ostatnich latach organizowanych jest w Polsce coraz więcej wystaw sztuki kobiet. W samym Poznaniu w tym roku mogliśmy już oglądać: Złe kobiety w CK Zamek, Damę w lustrze. Strategie artystyczne kobiet w latach 70-tych XX wieku w Galerii Piekary czy teraz Polki, Patriotki, Rebeliantki w Galerii Miejskiej Arsenał. Choć częściowo stanowią one odpowiedź na wydarzenia polityczne i towarzyszącą im dyskusję publiczną, to są też częścią szerszego zjawiska – częstego eksponowania sztuki kobiet na wystawach, w których biorą udział (prawie) wyłącznie kobiety.W czasie tego spotkania chcemy porozmawiać o tym, jakie znaczenie mają takie ekspozycje dla artystek i kobiet w ogóle. Z jakimi nadziejami się je organizuje i czy nadzieje te zostają spełnione? Przypomnimy też wcześniejsze inicjatywy tego typu i zastanowimy się nad tym, jak zmieniała się ich rola w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Rozmawiać będą profesorki poznańskich uczelni: Izabella Gustowska (Uniwersytet Artystyczny) i Agata Jakubowska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza).

Izabella Gustowska, urodzona w Poznaniu, gdzie mieszka i pracuje. Profesorka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale KomunikacjiMultimedialnej. W Katedrze Intermediów prowadzi Pracownię Działań Filmowych i Performatywnych,  a w Collegium Da Vinci Pracownię Rysunku na kierunku Grafika. Kuratorka wystaw sztuki kobiet, m. in.: Sztuka kobiet (wraz z Krystyną Piotrowską, Poznań 1980), Obecność I (1987), Obecność III (1992), Osiem dni tygodnia (2011), uczestniczka innych wystaw sztuki kobiet organizowanych w kraju i za granicą.

Agata Jakubowska, urodzona w Poznaniu, gdzie pracuje, mieszka w Poznaniu i Warszawie. Profesorka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, gdzie kieruje Zakładem Historii Sztuki Nowoczesnej. Współorganizatorka Poznańskiego Seminarium Feministycznego (z Izabelą Kowalczyk, 1995), kuratorka wystawy sztuki kobiet: Maskarady (Poznań 2001) oraz Niezgrabne przedmioty – Alina Szapocznikow oraz Maria Bartuszova, Pauline Boty, Louise Bourgeois, Eva Hesse i Paulina Ołowska (z Joanną Mytkowską, Warszawa, 2009) i kierowniczka grantu badawczego Historia wystaw sztuki kobiet w Polsce (NCN 2014-2017). Na przełomie 2015 i 2016 roku w galerii Art Stations w Poznaniu odbyła się wystawa Izabelli Gustowskiej Nowy Jork i dziewczyna, której kuratorką była Agata Jakubowska.