piątek, 14 czerwca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

8hbooks x Relacje złożone

8hbooks x Relacje złożone
warsztaty

miejsce: Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6, Poznań
data: 7-8 luty 2014
czas trwania: 2 dni (piątek: 10:00-18:00, sobota: 10:00-18:00)
liczba uczestników: 20, osoby dorosłe (warsztaty będą odbywać się w 3-4 osobowych grupach, które zostaną wyłonione podczas wstępu integracyjnego)
nabór: Zapisy na warsztaty rozpoczną się 24.01.2014 o godz. 12:00 pod numerem telefonu: 606587849, a zakończą 26.01. Liczy się kolejność zgłoszeń. Osoby zakwalifikowane do udziału otrzymają maile zwrotne ze szczegółowymi informacjami.
materiały: Galeria Miejska Arsenał i i Fundacja Papier Bije Kamień zapewniają niezbędne materiały do realizacji projektów w ramach warsztatów.
koszt: Udział w warsztatach jest bezpłatny.

koncept: Nawiązując do założeń wystawy „Potrzebne”, projekt 8hbooks dla Galerii Miejskiej Arsenał poruszy temat wagi obrazu – jego roli i znaczenia w szeroko pojętej kulturze wizualnej. Vilem Flusser, pracując na początku lat 80. nad książką „Ku filozofii fotografii” zaobserwował, że jesteśmy otoczeni przede wszystkim przez obrazy niepotrzebne. Filozof przedstawiał obraz świata, w którym codziennie rano przy śniadaniu przeglądamy nową ilustrowaną gazetę, a idąc do pracy patrzymy na zmieniające się plakaty wiszące na ścianach budynków i nowe fotografie pojawiające się w witrynach sklepowych. Sytuacja nieustannego podmieniania obrazów wyznacza kondycję człowieka zaprzęgniętego w system znaków: jeden niepotrzebny obraz regularnie ustępuje miejsca kolejnemu, podczas gdy poczucie odpowiedzialności związane z produkcją, dystrybucją czy zmęczeniem materiału w zasadzie nie jest tematem wartym uwagi. Podczas warsztatów pochylimy się dosłownie i w przenośni nad obrazami niechcianymi i nieudanymi, a jednak ciągle posiadającymi bogatą warstwę znaczeniową. Pojęcia takie, jak odrzut czy pozostałość będą główną materią pracy, której kulminacją staną się ziny, złożone z autorskich realizacji, jak i materiałów znalezionych.

co powstanie: broszury-ziny , w formacie A5-A4, max 32 str., szyte zszywkami lub nićmi, wykonane mechanicznie i duplikowane na kolorowym xero

--------------------------------------------

Papier Bije Kamień to idea – wydawnictwo, program edukatorski, latająca biblioteka i kolektyw twórców. Opierając się o teorie kultury wizualnej i społecznego funkcjonowania obrazów z jednej, a o etos DIY z drugiej strony, współtworzymy, wydajemy i kolekcjonujemy papierowe publikacje fotograficzne, ziny i artbooki.

8hbooks to projekt edukacyjny kolektywu Papier Bije Kamień. Lokując się z dala od kursów mentorskich, stawia na intensywną, bezpośrednią kooperację w czasie na tyle krótkim, by nikt nie zdążył powiedzieć „zrobię to zaraz”. Opierając się na bazie teoretycznej, promuje ideę DIY, dbając jednocześnie o równomierny rozwój materiałów warsztatowych zarówno w sferze konceptu, jak i treści oraz formy.