sobota, 27 lipca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61-772 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Z cyklu - Płeć w sztukach wizualnych

Trzecie spotkanie z cyklu Płeć w sztukach wizualnych

Wykład wygłosi dr Izabela Kowalczyk, po wykładzie dyskusja, którą poprowadzi dr Paweł Leszkowicz
Dr Izabela Kowalczyk – Subwersywne piękno? (Od socrealizmu do kultury konsumpcyjnej)

Postawione zostaną pytania o możliwość piękna w bloku wschodnim, czy kobiece piękno miało jakieś znaczenie w sferze wizualnej? A przede wszystkim, jak było rozumiane? Czy możliwe, że piękno było tutaj czymś subwersywnym?
Chodzi więc o ukazanie ambiwalencji związanych z systemem piękna czy szerzej z kulturą konsumpcyjną. Dlatego prelegentka wskaże na różne, przeciwstawne modele kobiecości, które wyłaniają się z wielu przywoływanych prac. Zapyta również o to, czy kultura konsumpcyjna w czasach komunistycznych była utożsamiana z obietnicą wolności?

Izabela Kowalczyk – ukończyła historię sztuki na UAM w Poznaniu. Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000). W 2001 roku na UAM obroniła doktorat na temat sztuki krytycznej w Polsce. Po obronie doktoratu pracowała jako adiunkt w Katedrze Historii Sztuki i Kultury na UMK w Toruniu. Obecnie pracuje na WSNHiD w Poznaniu, prowadzi też zajęcia na UAM. Autorka książek: Niebezpieczne związki sztuki z ciałem (2002), Ciało i władza. Sztuka krytyczna w Polsce w latach 90. (2002), współautorka książek o kulturze popularnej i feminizmie. Krytyczka sztuki. Na stałe współpracuje z „Obiegiem”, redaktorka „Artmixa”.

Paweł Leszkowicz - historyk sztuki, kurator i wykładowca, zajmujący się współczesną sztuką i kulturą wizualną oraz studiami nad seksualnością. Wykłada na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, jak również na gender studies na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował historię sztuki, gender studies i dziennikarstwo na UAM w Poznaniu, Courtauld Institute of Art w Londynie; był stypendystą Fulrighta w New School University w Nowym Jorku. Autor książek Helen Chadwick. Ikonografia podmiotowości (2001) oraz wraz z Tomkiem Kitlińskim Miłość i demokracja. Rozważania o kwestii homoseksualnej w Polsce. Autor katalogów i wystaw Miłość i demokracja, ( 2005 i 2006), GK Collection (2007), Imperium Zmysłów (2007)

19.03. godz. 18.00 (uwaga – zmiana godziny)

plec1

p1