Rewolucje w syropie
Publiczne szczęście to wspólne przeżywanie utopijnych momentów, w których wydaje się, że rzeczywistość można jeszcze zmienić. Szczęście w znaczeniu, jakie nadaje mu Hannah Arendt to możliwość partycypacji w wydarzeniach świata, tak jak to miało miejsce podczas rewolucji Maja ’68, która w Polsce zaczęła się niechlubnie w marcu. Na przekór postentuzjastycznej melancholii, w rewolucji chodzi właśnie o tę radość czerpaną ze wspólnego działania bez względu na efekty, jakie przynosi; rewolucja to domaganie się dostępu do praw, zniesienie przywilejów, to egalitarna troska o siebie nawzajem i bliskość, która pozwala przekroczyć poczucie wyobcowania. Rewolucyjna moc szczęścia leży właśnie w tych przekroczeniach pokonujących bariery strachu wywołane systemową niesprawiedliwością, umożliwiając tym samym powstanie solidarności opresjonowanych.
Rewolucja jest afektywna
Kolektywy zaproszone do współtworzenia Warsztatów z rewolucji – jak The Army of Love, Kolektyw Bojka, Feminist Health Care Research Group czy Gyne Punk – postulują, aby przyjąć perspektywę osoby chorej, starszej, wykluczonej oraz uświadomić sobie istnienie przywilejów po to, aby rozmontować reżim normatywnie pięknych i zdrowych ciał dominujących nad tymi systemowo marginalizowanymi. The Army of Love proponuje radykalne przewartościowanie tego, co do tej pory definiowało niezależny, „normatywny” podmiot ludzki, czyli jego demaskulinizację. Zasadę konkurencyjności zastępuje tutaj współpraca, a chęć dominacji pożądanie, które przekracza heteronormatywne schematy.
W 50. rocznicę Maja ’68, który w Polsce zaczął się w marcu, publicznie przeżywane szczęście stanie się motywem przewodnimi Warsztatów z rewolucji.
Zapraszamy do wspólnej celebracji!
Zapraszamy na warsztaty z rewolucji!
Zofia nierodzińska
Oficjalna strona wydarzenia: http://68warsztatyzrewolucji.pl
organizacja: Teatr 8. Dnia, Galeria Miejska Arsenał, Estrada Poznańska
fot. Alexander Kluge, „Abschied von gestern”, 1966